Det kvänska språket befinner sig i en kritisk situation. Trots ett ökat erkännande är rekryteringen av lärare fortfarande otillräcklig, det finns inte nog med läromedel och språket syns inte tillräckligt i det norska samhället.

Det Interreg Aurora-finansierade projektet Roots and Future anordnar ett webbinarium den 8 juni kl. 19-20 (svensk/norsk tid), 20–21 (finsk tid), med följande program:
— Sigrid Ina Simonsen, statssekreterare vid det norska ministeriet för kommun- och regionalförvaltning, presenterar planen för det kvänska språket som publicerades den 26 maj 2026.
— Rune Sundelin, historiker vid UiT – Norges arktiska universitet och vice ordförande i Norska Kvensamfundet, fördjupar förståelsen för temat.

Det kvänska folkets rättigheter är inskrivna i både norsk lagstiftning och internationella avtal, och dessa syftar till att trygga språket, kulturen och näringslivet.

Webbinariet hålls på norska. Det finns även möjlighet att ställa frågor under evenemanget. Alta kvenske språksenter ansvarar för arrangemanget.

Länk till webbinariet: https://teams.microsoft.com/meet/338717228979683?p=b5vhGGvoNNXGjD2nx5

Mötes-ID: 338 717 228 979 683
Lösenord: 5PD92Y2r

Välkommen!