KONTAKT

Receptionens öppettider:

Måndag – fredag 08:00 – 16:00
Lördag – söndag: Receptionen stängd

 

E-post:
info@svefi.net

 

Telefon:
+46 (0)922 – 688 00

 

Adress:
Sverigefinska folkhögskolan
Torget 3
953 32 Haparanda

 

Hitta till oss:
Klicka på plusknappen nere till vänster för att zooma in på kartan.

Den gröna pilen markerar var Sverigefinska folkhögskolan är.

De blå prickarna markerar vandrarhemshusen samt Restaurang Minerva.

Personal

 

Rektor

Marie Järvinen
E-post: marie.jarvinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 02

 

 

Biträdande rektor

Ragni Huhta
E-post: ragni.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Administration

Ragni Huhta
E-post: ragni.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Virve Silvekoski
E-post: virve.silvekoski@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Fastighetsskötsel

Thomas Björkman
E-post: thomas.bjorkman@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Internetradio / Film / Video

Stefan Fredriksson
E-post: stefan.fredriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Anton Johansson
E-post: anton.johansson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 24

 

 

IT

Ismo Rytinki
E-post: ismo.rytinki@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 20

 

 

Lokalvård

Elisabeth Lind
E-post: elisabeth.lind@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Jaana Ollitervo
E-post: jaana.ollitervo@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Nätbildarna

Mats Holmgren
E-post: mats.holmgren@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Reception och vandrarhem

Oliver Huhta
E-post: oliver.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Anna Huhta Ingelund
E-post: anna.ingelund@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Virve Silvekoski
E-post: virve.silvekoski@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Registrering

Ragni Huhta
E-post: ragni.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Restaurang Minerva

Lars Pirinen, kökschef
E-post: lars.pirinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

Jenni Pesonen
E-post: jenni.pesonen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

Ekaterina Tokarchuk
E-post: ekaterina.tokarchuk@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

 

 

Skyddsombud

Anton Johansson
E-post: anton.johansson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 24

 

 

Stöd för synskadade / Deltagarassistent

Hans-Erik Kinnunen
E-post: hans-erik.kinnunen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Saara Pekkarinen
E-post: saara.pekkarinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Webb

Mats Holmgren
E-post: mats.holmgren@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

 

Ämnesansvariga

 

Allmän kurs / SMF

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Allmän kurs: Vårdbiträde

Stina Bucht
E-post: stina.bucht@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Datorämnen

Mats Holmgren
E-post: mats.holmgren@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Etableringskurs

Saara Pekkarinen
E-post: saara.pekkarinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Hantverk / Handarbete

Saara Pekkarinen
E-post: saara.pekkarinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Historia

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Inredning

Annika Kronqvist
E-post: annika.kronqvist@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 17

 

 

Konst

Annika Kronqvist
E-post: annika.kronqvist@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 17

 

 

Litteratur

Matti Jatkola
E-post: matti.jatkola@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Ljudteknik

Anton Johansson
E-post: anton.johansson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 24

 

 

Ljusdesign

Anna Lindkvist
E-post: anna.lindkvist@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Matematik

Yvonne Häggström
E-post: yvonne.haggstrom@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Musik

Janne Posti
E-post: janne.posti@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 22

 

 

Naturorienterade ämnen

Yvonne Häggström
E-post: yvonne.haggstrom@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Performans

Annika Kronqvist
E-post: annika.kronqvist@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 17

 

 

Punktskriftsredigering

Matti Jatkola
E-post: matti.jatkola@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Religion

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Samhällskunskap

Katarina Persson
E-post: katarina.persson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 6880 00 (växel)

 

 

Språk

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Katarina Persson
E-post: katarina.persson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Sång

Janne Posti
E-post: janne.posti@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 22

Ida Posti-Ugelstad
E-post: ida.posti.ugelstad@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 22

 

 

Besök studiesidorna för kontaktinformation till respektive kursansvarig.