KONTAKT

Receptionens öppettider:

Måndag – fredag 12:00 – 17:00
Lördag – söndag: Receptionen stängd

 

E-post:
info@svefi.net

 

Telefon:
+46 (0)922 – 688 00

 

Adress:
Sverigefinska folkhögskolan
Torget 3
953 32 Haparanda

 

Hitta till oss:
Klicka på plus- och minusknappen nere till vänster för att zooma in eller ut på kartan.

Den gröna pilen markerar var Sverigefinska folkhögskolan är.

De blå prickarna markerar vandrarhemshusen. parkeringsplatsen vid vandrarhemmet samt Restaurang Minerva.

Karta över Haparanda:

Karta över Haparanda torg:

Personal

 

Rektor

Marie Järvinen
E-post: marie.jarvinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 02

 

 

Biträdande rektor

Ragni Huhta
E-post: ragni.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 01

 

 

Reception, administration och registrering

Ragni Huhta
E-post: ragni.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Oliver Huhta
E-post: oliver.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Anna Huhta
E-post: anna.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Fastighetsskötsel

Thomas Björkman
E-post: thomas.bjorkman@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 05

Göran Mukka
E-post: goran.mukka@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 25

 

 

Internetradio / Film / Video

Stefan Fredriksson
E-post: stefan.fredriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Anton Johansson
E-post: anton.johansson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 24

 

 

IT

Ismo Rytinki
E-post: ismo.rytinki@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 20

 

 

Lokalvård

Elisabeth Lind
E-post: elisabeth.lind@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 04

Jaana Ollitervo
E-post: jaana.ollitervo@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 04

Leena Kalliosalmi
E-post: leena.kalliosalmi@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 04

 

 

Nätbildarna

Mats Holmgren
E-post: mats.holmgren@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Restaurang Minerva

Lars Pirinen, kökschef
E-post: lars.pirinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

Jenni Pesonen
E-post: jenni.pesonen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

Virve Silvekoski
E-post: virve.silvekoski@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

Kiflay Kidane
E-post: kiflay.kidane@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 07

 

 

Skyddsombud

Anton Johansson
E-post: anton.johansson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 24

 

 

Stöd för synskadade / Deltagarassistent

Hans-Erik Kinnunen
E-post: hans-erik.kinnunen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Saara Pekkarinen
E-post: saara.pekkarinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Webb

Mats Holmgren
E-post: mats.holmgren@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

 

Ämnesansvariga

 

Allmän kurs / SMF

Ragni Huhta
E-post: ragni.huhta@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 01

Marie Järvinen
E-post: marie.jarvinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 02

 

 

Datorämnen

Mats Holmgren
E-post: mats.holmgren@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Etableringskurs

Saara Pekkarinen
E-post: saara.pekkarinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Stefan Fredriksson
E-post: stefan.fredriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Hantverk / Handarbete

Saara Pekkarinen
E-post: saara.pekkarinen@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Historia

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Konst

Anu Riestola
E-post: anu.riestola@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 10

Victoria Andersson
E-post: victoria.andersson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 11 

 

 

Litteratur och Finska

Matti Jatkola
E-post: matti.jatkola@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Ljudteknik och Filmljud

Anton Johansson
E-post: anton.johansson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 24

 

 

Ljusdesign

Anna Lindkvist
E-post: anna.lindkvist@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Matematik

Yvonne Häggström
E-post: yvonne.haggstrom@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Musik

Janne Posti
E-post: janne.posti@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 22

 

 

Naturorienterade ämnen

Yvonne Häggström
E-post: yvonne.haggstrom@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Punktskriftsredigering

Matti Jatkola
E-post: matti.jatkola@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Religion

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Samhällskunskap

Katarina Persson
E-post: katarina.persson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 6880 00 (växel)

 

 

Språk

Elisabeth Eriksson
E-post: elisabeth.eriksson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

Katarina Persson
E-post: katarina.persson@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Sång

Janne Posti
E-post: janne.posti@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 22

Ida Posti Ugelstad
E-post: ida.posti.ugelstad@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 22

 

 

Vårdbiträde

Stina Bucht
E-post: stina.bucht@svefi.net
Telefon: +46 (0)922 – 688 00 (växel)

 

 

Besök studiesidorna för kontaktinformation till respektive kursansvarig.